jak pozyskać subskrybentów

31 lipca 2017 4 min to read

Proste sposoby na to, aby ludzie wpisali się na Twoją listę e-mail

Kategoria : Biznesowo

Twój sukces będzie zależeć od potencjalnej grupy odbiorców. Musisz dotrzeć do jak największej grupy oferując w zamian elementy, które są atrakcyjne w odbiorze. Pamiętaj, że im więcej oferujesz, tym większe zaufanie budzisz.

Największym potencjałem są ludzie, dbaj więc o to, by dawać jak najwięcej. W pierwszej kolejności ustal to czego Ty sam oczekujesz? Wystarczy Ci jedynie pozyskanie adresów e-mail w jak największej ilości? Musisz więc sprawić, by ludzie się angażowali. Jesteśmy skonstruowani w ten sposób, że zarówno lubimy być potrzebni lecz niezmiernie oczekujemy czegoś w zamian. Warto więc zaoferować otrzymanie darmowej zawartości np. poprzez Facebooka lub kanał Youtube.

Zbieranie danych rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Warto jest pamiętać
o wszystkich istotnych kwestiach by nie popełniać błędów, które mogą zniechęcić naszych odbiorców. Mailmarketing pokazuje pewną zależność, że im więcej danych do uzupełnienia tym zapał naszych odbiorców maleje. Niewskazane jest żądać wielu elementów do podania. Warto jest więc skupić się tylko na danych jakie są nam najbardziej potrzebne – adres email oraz imię użytkownika. Wielu z Was zapewne zastanawia się do czego imię?

Otóż jest to bardzo ważna kwestia. Każdy z nas lubi jak zwraca się do niego w indywidualny sposób. Każdy bowiem w większym lub mniejszym stopniu utożsamia się ze swoim imieniem. Warto jest więc wykorzystać ten element do wzbudzenia zaufania odbiorcy. Każdy lubi czuć się ważny, a bezpośredni zwrot z imienia wywoła to uczucie.

Ponadto warto zauważyć, że otwierając maila z dużo większą uwagą i zaangażowaniem odniesiesz się do jego treści, oraz dłużej zapadnie Ci w pamięć jeśli w nagłówku zobaczysz swoje imię. Ponadto znając imię możesz w łatwy sposób personalizować go z ofertą, więcej informacji uzyskasz z korespondencji bezpośredniej. Da Ci to wówczas spory ładunek behawioralny, by wzbudzić i utrzymać zaufanie Twojego rozmówcy.

Stwórz odpowiednie miejsce

W dzisiejszych czasach wielu użytkowników ceni swój adres e-mail. Jest on traktowany jako dana wrażliwa, którą nie wszyscy chcą się chętnie dzielić. Jak więc sprawić by użytkownik oddał tak chronioną przez niego informację? Sposób jest bardzo prosty. To Ty musisz wyjść z inicjatywą. Pisałam już wcześniej w jaki sposób działa nasz mózg – otóż lubimy dostawać coś w zamian.

Najłatwiej jest stworzyć swoją skądinąd atrakcyjną stronę www, która przykuwa nie tylko treścią lecz przede wszystkim szatą graficzną. Ludzie bowiem w większości są wzrokowcami i to od pierwszego efektu wizualnego zależy to czy zostaną na twojej stronie www czy przejdą automatycznie do innych bardziej atrakcyjnych
w ich odczuciu treści.

Najważniejsze jest, abyś na swojej stronie głównej, a najlepiej również na każdej z podstron umieścił formularz zapisu do newslettera. To doskonały sposób by
w parę chwil pozyskać dane, na których najbardziej Ci zależy. Większość stron www posiada również tak zwany formularz kontaktu. Warto jest umieścić przy nim informacje o dodaniu adresu e-mail do Twojej skrzynki mailingowej. Większość z użytkowników nie czyta tych informacji lub zaznacza je automatycznie, a Ty pozyskujesz kolejny adres.

Media społecznościowe

W dobie mediów społecznościowych warto jest także wykorzystać i ten kanał przekazu. Nie jest to może zbyt wyrafinowana forma, jednak kto z nas nie korzysta codziennie z Facebooka lub innej popularnej tego typu formy kontaktu ze światem? Po uzyskaniu dostępu i spełnieniu kilku niezbyt wymagających formalności można zacząć pozyskiwać adresy poprzez zapisywanie się użytkowników do newslettera. Ponadto atrakcyjną formę stanowią organizowane konkursy. Często bowiem pojawia się informacja z prośbą o udostępnienie konkursowej treści i podanie swojego adresu. To kolejne odwołanie do mojej tezy z początku artykułu, o tym, że lubimy dostawać coś w zamian. Warto jest odwoływać się do procesów podświadomości i psychologii człowieka bowiem jest w nas wiele potencjału, musimy jednak znać odpowiednie mechanizmy działania.

Webinary

Kolejnym dobrym sposobem na pozyskiwanie adresów email są akcje tematyczne,
w których dzielimy się swoją wiedzą. Wykorzystanie webinarów jest coraz bardziej powszechne i pomocne, a przy okazji można uzyskać to czego oczekujemy. Prostym sposobem jest prośba o podanie adresów e-mail zarówno osoby jaka szkoli jak i jej szkoleniowej grupy odbiorców. Wówczas uzyskujemy pełną listę najczęściej kilku lub kilkunastu osób. Ponadto należy pamiętać, że występując w roli szkoleniowca budujemy nić porozumienia i zaufania w relacji z użytkownikiem.

Ochrona

Mimo, iż adres e-mail w myśl ustawy o Ochronie Danych Osobowych nie jest wprost traktowany jako dana osobowa, to Ty chcąc zbierać adresy powinieneś je odpowiednio traktować. Dlatego też powinieneś gromadzić zgody dotyczące przetwarzania danych osobowych do celów marketingowych oraz chronić te dane zgodnie z ustawą.

 

Pracoholiczka - do tego ambitna i zawsze dążąca do swego :) Prowadzi agencję reklamową 13design oraz kilka portali internetowych no i przede wszystkim jest mamą :) Wiele osób pyta jak to wszystko ze sobą godzi i właśnie dlatego powstał ten portal. Serdecznie zapraszamy do czytania, aktywnego udziału w życiu portalu oraz do współpracy. Zachęcamy też wszystkie mamy do działania i próbowania swoich sił w biznesie! Każda z was może zostać biznes mamą!

Zostaw komentarz

9 komentarzy

 • avatar image
  ReplyKarolina / Nasze Bąbelkowo 31 lipca 2017

  Jeszcze nie mam swojej listy mailingowej - ale myślę intensywnie , by taką stworzyć . Kiedy wreszcie sie zmobilizuję - na pewno wezmę pod uwagę wszystkie Twoje wskazówki :)

 • avatar image
  ReplyPatrycja Czubak 1 sierpnia 2017

  Bardzo ważne informacje, o których nie miałam pojęcia. Pozdrawiam

 • avatar image
  ReplyAntypatycznie 1 sierpnia 2017

  Super sposoby :)

 • avatar image
  ReplyKasia 1 sierpnia 2017

  Cenne uwagi, zapiszę sobie ten post na przyszłość, warto do niego powracać.

 • avatar image
  ReplySabina Fabian 2 sierpnia 2017

  Bardzo lubię takie artykuły. Sama niedawno pisałam o tym, jak przygotować dobry newsletter, a to się po części wiąże z opisanym przez Ciebie tematem. Pozyskanie adresów to jedno, ale dobre utrzymanie relacji z Klientem/Czytelnikiem to drugie... Przydatny wpis i dobry instruktaż e-mailingowy. Jak dla mnie super.. :)

  • avatar image
   ReplySylwia 10 sierpnia 2017

   Dziękuję :)

 • avatar image
  ReplyWyrodna Matka 5 sierpnia 2017

  Bardzo ciekawe rady, ja jednak jestem jedną z tych osób, które nienawidzą newsletterów. Natomiast nagłówek, który krzyczy do mnie "Witaj Gabriela", na odległość śmierdzi dla mnie automatem i ani trochę nie czuję się wyróżniona. Raczej czuję się traktowana jak półmózg, którego tą prostą sztuczką oszukamy, że napisaliśmy maila osobiście. No dla mnie trochę bullshit :) Te rady pewnie były fajne kilka lat temu, ale teraz... na mnie nie podziałają :) Sama również nie mam ochoty tworzyć newslettera.

  • avatar image
   ReplySylwia 10 sierpnia 2017

   Rozumiem Cię świetnie :) Sama nie lubię newsletterów, ale zaskakująca ilość osób je uwielbia :)

 • avatar image
  ReplyAgata 6 sierpnia 2017

  Zawsze się zastanawiam, skąd firmy mają moje dane osobowe, że dostaję spam zaadresowany do mnie imiennie. W tej chwili posiadam takiego maila, którego podaję w razie konieczności i tam może sobie spływać, co tylko chce :) Ale jestem zapisana do dosłownie dwóch newsletterów, które czytam. Bardzo ostrożnie wybieram treści, które chcę, żeby do mnie spływały. Kiedyś o to nie dbałam i teraz mam tego skutki na skrzynce.